Zabieg mikropigmentacji

Makijaż permanentny należy do zabiegów medycyny estetycznej. Jest to specyficzna forma tatuażu wykonywanego na twarzy. Polega na precyzyjnej implantacji hipoalergicznych pigmentów. Jego celem może być podkreślenie brwi, narysowanie kresek na dolnej i górnej powiece, obrysowanie i podkreślenie czerwieni ust oraz zatuszowanie drobnych przebarwień. Od tatuażu tradycyjnego odróżnia go pochodzenie składników. W makijażu permanentnym składniki są zawsze naturalne, na bazie ziołowej i aplikowane są w warstwie podskórnej naskórka tj. do ok. 0,28 mm. Dzięki temu możliwe jest wymierne wyłuszczanie koloru na przestrzeni lat. Szacuje się, że utrata pigmentu w skali roku to ok 20%. Podczas zabiegu najlepiej jest zastosować znieczulenie dentystyczne, ponieważ obkurcza ono naczynia krwionośne przez co minimalizuje krwawienie.

Wyróżniamy trzy metody wykonywania makijażu permanentnego

Manualna

wykonywana ręcznie, barwnik wprowadzany jest pod skórę za pomocą igły, uzyskujemy w miarę naturalny efekt, odczuwalny jest średni poziom bólu

Mechaniczna

barwniki wprowadzany jest pod skórę za pomocą urządzenia o nazwie microliner lub liner contur, ok. 190 wkłuć na sekundę, stosowana częściej niż metoda manualna

Piórkowo-kreskowa

pozwala na uzupełnienie pojedynczych włosków brwi, barwnik wprowadzany jest jedynie w naskórek, bez naruszania skóry właściwej, wykonuje się ją urządzeniem przypominającym długopis, niski poziom bólu, niewymaga korekty, makijaż utrzymuje się ok. 2 lat, najczęściej stosowana w makijażu permanentnym brwi

Intensywność pigmentu oraz jego kolor zależą od następujących czynników:

  • typu cery oraz wieku klienta,
  • procesu fagocytozy pigmentu,
  • stosowanej techniki zabiegowej,
  • pielęgnacji po zabiegu.

Czas utrzymania się pigmentu w skórze jest indywidualny. Wynosi on od 2 do 5 lat i zależny jest od:

  • użytego barwnika,
  • ekspozycji skóry na słońce,
  • przyjmowanych leków,
  • sposobu pielęgnacji skóry,
  • typu cery klienta,
  • głębokości aplikacji.

 

Przygotowanie do zabiegu

W przypadku zabiegu wykonywanego na ustach w celu zminimalizowania wystąpienia opryszczki, profilaktycznie przed mikropigmentacją zaleca się przyjmowanie przez 5 dni przed zabiegiem oraz 5 dni po zabiegu preparatu HEVIRAN (na receptę, dawkowanie wg zaleceń lekarza). Aby zwiększyć absorpcję pigmentu, dzień przed zabiegiem można w miejscach objętych zabiegiem wykonać peeling, a następnie nałożyć delikatny krem. Dzień przed zabiegiem nie jest wskazane również stosowanie bardzo mocnego makijażu, gdyż jego zmycie może okazać się kłopotliwe. Skóra przed zabiegiem powinna być czysta i pozbawiona resztek make-upu. 24 godziny przed zabiegiem w żadnym razie nie należy spożywać również alkoholu oraz niektórych leków.

Przebieg zabiegu

Zabieg makijażu trwałego rozpoczyna się od konsultacji, podczas której linergistka zbiera informacje o oczekiwaniach klientki, wyklucza przeciwwskazania, dobiera odpowiednie kolory preparatów oraz omawia przebieg zabiegu. Kiedy pacjent wyrazi zgodę na zabieg, linergistka przechodzi do kolejnego etapu, czyli dezynfekcji skóry, a następnie znieczula miejsca poddawane mikropigmentacji. Następnie wykonuje się na twarzy klienta rysunek aż do uzyskania pożądanego efektu. Po wykonaniu powyższych czynności, linergistka wykonuje mikropigmentację, wprowadzając w naskórek barwnik za pomocą modułu igłowego. Każdy moduł igłowy jest narzędziem jednorazowym, sterylnie zamkniętym, posiadającym serię i termin ważności. Zabieg wykonywany jest na wysokiej klasy aparacie do makijażu permanentnego spełniającym europejskie normy medyczne.

Makijaż permanentny jest zawsze wykonywany małymi krokami – w każdej chwili klientka może obejrzeć dotychczasowy efekt i wyrazić życzenie dokonania zmian. Mikropigmentacja trwa od 1 do 2,5 godziny w zależności od intensywności oraz umiejscowienia zbiegu. Po jego wykonaniu linergistka udziela zaleceń dotyczących pielęgnacji miejsc poddanych zabiegowi.

Przeciwwskazaniem dla zabiegu są: cukrzyca, nowotwór, łuszczyca, ciąża, opryszczka, przyjmowanie niektórych leków.

Paula Puto

Finalistka V Mistrzostw Polski wizażystów Absolwentka Międzynarodwej Szkoły Wizażu i Charakteryzacji FAM Kraków, Kursu Makijażu Ślubnego w Szkole FaceArt w Krakowie, Kursu Magick of Make-up u Daniela Sobieśniewskiego oraz Kusu makijażu Fashion  David Molina Jej prace publikowane były w międzynarodowym magazynie fotograficznym capricemag.