Moc olejku rycynowego

Olej rycynowy stosowały już nasze mamy i babcie. Jest jednym z najlepiej rozpoznawanych i najczęściej stosowanych olei, głownie jako maseczka na włosy, ale również, aby poprawić kondycję naszych rzęs, brwi, twarzy, ciała oraz paznokci i naskórka wokół nich. Przy tym wszystkim ma także właściwości przeczyszczające.

Olej rycynowy ma bogate właściwości:

– oczyszczające, bakteriobójcze i przeciwzapalne (dzięki obecności glicerydów kwasowych),

– rozkurczowe oraz przeczyszczające – (obecność kwasu rycynolowego),

– wygładzające i zmiękczające.

Olej rycynowy zawiera ponadto kwas linolowy, kwas stearynowy, hydroksystearynowy, dihydroksystearynowy oraz kilka innych związków. Trudne nazwy? Najkrócej: jest on bogaty w kwasy tłuszczowe.

 

Jak można wykorzystać jego właściwości?

 


SKÓRA GŁOWY (SKALP)

Stosowany, aby wzmocnić włosy, poprawić ich kondycję, pobudzić do wzrostu „uśpione” cebulki, a w rezultacie zagęścić włosy. Olej ten może przyciemnić lekko włosy.

Ze względu na to, że jest on gęsty, trudno się rozprowadza, chyba że uprzednio podgrzejemy go lub zmieszamy z innymi olejami (np. kokosowym, z wiesiołka, arganowym)  albo tradycyjnym sposobem wymieszamy z cytryną i żółtkiem, w ten sposób będzie bardziej przyjazny w nakładaniu.

Jest kilka metod aplikowania tej mieszanki na włosy, wydaje się jednak, że najprostszą jest zmieszanie oleju z innymi składnikami na talerzyku i nałożenie go palcami na skalp, następnie na głowę nakładamy folie lub siatkę i owijamy ręcznikiem (dla wzmocnienia efektu może być podgrzany np. na grzejniku) i tak zostawiamy włosy na co najmniej godzinę do kilku godzin albo na całą noc. Kiedy przyjdzie nam zmyć olej z włosów, polecam najpierw nałożyć na włosy szampon, delikatnie rozprowadzić i dopiero spłukać wodą, a następnie już normalnie umyć głowę.

Należy pamiętać, że oleju rycynowego powinno być mniej niż innych składników, z którymi go mieszamy, gdyż może przesuszyć skórę głowy. Jeśli mamy włosy przetłuszczające się, może on po pewnym czasie zmniejszyć to przetłuszczanie.

Oleju raczej nie nakładamy bezpośrednio na włosy, gdyż jest za ciężki i będzie nasze włosy obciążał. Może również doprowadzić do ich przesuszenia. Nie nadaje się również do zabezpieczania końcówek włosów.


BRWI I RZĘSY

Olejek rycynowy sprawia, że brwi stają się gęstsze i grubsze, a rzęsy dodatkowo dłuższe. W celu jego nałożenia możemy użyć starej wyczyszczonej szczoteczki po tuszu do rzęs, musimy ją dobrze odsączyć tak, aby tego oleju nie było za dużo, by nie wpływał i podrażniał naszego oka. Nakładając na brwi powinniśmy go wmasować, a na rzęsy pamiętać, aby nałożyć jak najbliżej nasady.

TWARZ

Tutaj stosujemy metodę tzw. OCM (The Oil Cleansing Method) – czyli metoda oczyszczania olejem, polegająca na stosowaniu do demakijażu olejów rycynowego i jakiegoś dowolnego oleju bazowego np. kokosowego, oliwy z oliwek itp. Powinniśmy pamiętać, że najlepiej kupować oleje zimnotłoczone i nierafinowane. Proporcje układamy w zależności od naszej cery: dla tłustej czy mieszanej będzie więcej oleju rycynowego, ze względu na jego wysuszające działanie i właściwości czyszczące, natomiast przy skórze suchej damy więcej oleju bazowego. Będzie nam potrzebny jeszcze mały ręcznik i bardzo ciepła woda.

 

Jak wykonać – krok po kroku:

a) mieszankę nakładamy na nie umytą twarz

b) wmasowujemy oleje w twarz przez około 2 min.

c) moczymy ręcznik w gorącej wodzie, wykręcamy i przykładamy do twarzy (chodzi o to, że ten gorący ręcznik powoduje otwarcie porów przez co sebum może z nich wypłynąć – pamiętajmy, że ręcznik ma być gorący, ale nie na tyle, aby poparzyć naszą twarz)

d) możemy poczekać aż ręcznik wystygnie (cały czas przyłożony do naszej twarzy) lub zamoczyć go w zimnej wodzie i ponownie nałożyć na buzię – powoduje to zamknięcie porów

e) powtarzamy ten rytuał dopóki nie pozbędziemy się makijażu (2-3 razy)

f ) teraz delikatnie zcieramy olej z twarzy ręcznikiem, jeśli jest taka potrzeba można pokremować twarz.

Musimy uważnie obserwować skórę i wraz z tym, jak ona się zmienia, modyfikować naszą mieszankę olei.

 

CIAŁO

Możemy dodać do kąpieli kilka, kilkanaście kropel olejku i zanurzyć się w wodzie. Nasza skóra chłonie dobroczynne właściwości olejku, który czyni ją miękką i gładką w dotyku, a my przy okazji relaksujemy się.


PAZNOKCIE I SKÓRKI

Polecam wmasowanie oleju w paznokcie i skórę wokół nich na noc przed zaśnięciem,  gdy już nie musimy myć rąk, spowoduje to wygładzenie płytki oraz nawilżenie naskórka wokół paznokci. Nie martwcie się, nie pobrudzicie w ten sposób pościeli, o ile nie nałożycie za dużo olejku.

Możemy zastosować go również na pięty, także na noc, wmasować lub dodać do kremu i posmarować stopy. Można też profilaktycznie raz na tydzień (lub częściej, w zależności od potrzeb) nasmarować stopy olejkiem, owinąć w folie i włożyć nogi do gorącej wody na kilka minut.