Komórki tłuszczowe w walce o młody wygląd

Przeszczepy komórek tłuszczowych mogą wydawać się nową metodą w świecie medycyny estetycznej, lecz wcale tak nie jest. Pierwsze zapiski na temat transplantacji tłuszczu odnotowano już 100 lat temu. Nie była ona wtedy tak powszechna ze względu na wiążące się z nią komplikacje, przeszczepiano bowiem cały blok adipocytów (komórek tłuszczowych), który szybko obumierał. Dopiero kilkadziesiąt lat później metoda ta zyskała na popularności dzięki Włochom i Szwajcarom którzy wprowadzili metodę odsysania komórek tłuszczowych za pomocą podciśnienia czyli tzw. liposukcję. Pozwoliła ona na łatwiejsze pozyskanie przeszczepu, nie pozostawiając jednocześnie po sobie blizn. Metoda transplantacji tłuszczu przez lata była i jest udoskonalana, obecnie prekursorem w tej dziedzinie jest dr Coleman, którego metoda uważana jest za nowatorską ze względu na bardzo dobre wgajanie adipocytów i ich przeżywalność.

Na starzenie się ma wpływ wiele czynników między innymi modyfikacja mięśni, komórek tłuszczowych, kości, nie tylko utrata elastyczności i sprężystości. Niestety, jest to proces zdecydowanie bardziej zaawansowany. Skupmy naszą uwagę na komórkach tłuszczowych. Są one zlokalizowane w różnych miejscach naszej twarzy. Wraz z wiekiem zaczynają się przemieszczać, w jednych miejscach znikać, a w innych kumulować się. Dzięki czemu możemy nabawić się niechcianych worków pod oczami, zapadającej się górnej powieki, powiększonej bruzdy nosowo-wargowej czy nawisów zniekształcających naszą linię żuchwy.

Poniższy rysunek w sposób obrazowy prezentuje co dzieje się z adipocytami w przeciągu naszego życia.

Foto01
Źródło: www.drgailhumble.com

Co mogą przeszczepy komórek tłuszczowych?

Mogą zdziałać wiele. Przywrócenie ich na swoje miejsce nie jest procesem prostym, ale wartym zachodu. Przeszczep tłuszczu gwarantuje nam nie tylko odzyskanie objętości w miejscach, gdzie nastąpił jej ubytek, ale również regenerację tkanek położonych w jej pobliżu, dzięki czemu zyskujemy młodziej wyglądającą twarz bez efektu maski, zmarszczki zostają wygładzone, zwężają się pory i drobne blizny, poprawia się owal twarzy. Oczywiście nie jest to efekt natychmiastowy, jak w przypadku kwasu hialuronowego czy botoksu, musimy na niego troszkę poczekać, gdyż tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu na wgojenie się w miejscu podania.

Źródło: http://www.lamfacialplastics.com/top-10-things-people-worry-about-after-a-fat-transfer-during-the-recovery-period/
Źródło: www.lamfacialplastics.com

Transplantacja komórek tłuszczowych nie ogranicza się tylko do przeszczepów w obrębie twarzy. Powszechne jest również modelowanie pośladków tzw. brazylijskie powiększanie pośladków, powiększanie piersi, czy odmładzanie dłoni, o których często zapominamy w naszej codziennej pielęgnacji, a przecież są one jednym z miejsc, po których w dużej mierze widać nasz wiek.

Źródło: http://www.southernsurgicalarts.com/blog/?Tag=brazilian+butt+lift
Źródło: www.southernsurgicalarts.com

Oprócz tego komórki tłuszczowe są wykorzystywane w uzupełnianiu blizn, ubytków po wypadkach czy przy chorobie Romberga – tutaj efekt jest chyba najbardziej spektakularny.

Jeszcze parę informacji o tym, jak wygląda procedura przeszczepu tkanki tłuszczowej. Najpierw podawane jest znieczulenie, obecnie przeważnie jest to znieczulenie miejscowe, ze względu na prostotę wykonania, szybkość oraz niewielką ilość możliwych powikłań. Potem odbywa się proces liposukcji. Następnie pobrane komórki zostają oczyszczone z krwi i innych substancji mogących zaburzyć proces wgajania. Najnowocześniejszą techniką oczyszczania jest zastosowanie urządzenia PUREGRAFT, w których wykorzystano metodę filtracji, dzięki której otrzymujemy wysokowartościowy i mało uszkodzony tłuszcz, oszczędzając przy tym dużo czasu.

Źródło: www.drtroell.com
Źródło: www.drtroell.com

Ostatni etap to przetransportowanie komórek do małych strzykawek i wstrzyknięcie ich kilkoma podaniami w docelowe miejsce.

Na koniec zestawienie argumentów za i przeciwko przeszczepowi tkanki tłuszczowej:
+ Trwałość przeszczepu – w najlepszym przypadku dożywotnio
+ Powikłania i objawy niepożądane praktycznie nie występują, nie ma możliwości wystąpienia reakcji uczuleniowych – przeszczepiamy własną tkankę
– Procedura zabiegowa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż wstrzyknięcie np. kwasu hialuronowego
– Dłuższy czas rekonwalescencji
– Końcowy rezultat może się różnić w zależności od osoby
– Ryzyko nierównego rozłożenia wszczepu
+ Komórki tłuszczowe po przeszczepie stymulują regenerację tkanek położonych w obrębie wszczepu
+ Podwójna korzyść – usunięcie nadmiaru tłuszczu z miejsc, w których jest go za dużo i przetransportowanie do tych, gdzie nastąpił ich ubytek

Tagi

komórki tłuszczowe medycyna estetyczna