Komórki, które zrewolucjonizowały rynek kosmetyczny

Komórki macierzyste zwane potocznie ‚komórkami życia’ mają decydujące znaczenie w  procesie starzenia. Badania dowiodły, że zabiegi z zastosowaniem komórek macierzystych poprawiają kondycję skóry wzmacniając ją i rewitalizując. Ich umiejętne wykorzystanie daje nowe możliwości terapeutyczne zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie regeneracyjnej.
Skóra pokrywa największy obszar naszego ciała. W związku z tym jest idealnym źródłem komórek macierzystych. Badania udowodniły, że w skórze znajdują się różne populacje komórek macierzystych. Są one zlokalizowane w przestrzeni międzykomórkowej, w okolicy wybrzuszenia mieszka włosowego, jak również w regionie gruczołów łojowych. Przypuszcza się, że komórki macierzyste naskórka stanowią 1-10% wszystkich komórek warstwy podstawnej nie uwzględniając komórek macierzystych w obrębie mieszków włosowych. Warto zapoznać się z mechanizmem działania komórek macierzystych, aby przekonać się o ich cudownych właściwościach.
Po wprowadzeniu komórek macierzystych w głąb skóry za pomocą nośnika tj. liposomu, komórki skóry dostają impuls, który pochodzi z produkcji białek strukturalnych i dzięki temu zostają pobudzone do działania. Zaczynają produkować kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, które odpowiedzialne są za stan naszej skóry. Kolagen powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Kwas hialuronowy wypełnia macierz międzykomórkową oraz wiąże wodę w skórze właściwej, dzięki czemu również zapobiega powstawaniu zmarszczek. Elastyna natomiast odpowiedzialna jest za powrót skóry do jej pierwotnego kształtu i wielkości po wcześniejszym ucisku bądź rozciągnięciu.
W kosmetologii estetycznej komórki macierzyste mają ogromne zastosowanie w zabiegach leczenia blizn. Dzięki temu, że komórki te charakteryzuje zdolność do proliferacji i stymulacji uszkodzonych komórek, są one w stanie przebudować bliznę w kierunku prawidłowej, nieuszkodzonej tkanki. Dzieje się tak, dlatego że obszar skóry, na którym występuje blizna staje się bardziej unaczyniony  i następuje jego stopniowe oczyszczanie. Blizna staje się coraz mniej wypukła, spada nadwrażliwość skóry na zmiany temperatury w miejscu występowania blizny oraz spada częstotliwość przykurczy utrudniających ruchomość.
W kosmetyce coraz częściej stosowane są zabiegi anti-aging. Po wykonaniu takiego zabiegu skóra staje się lepiej unaczyniona i rozświetlona oraz zmniejsza się występowanie przebarwień na skórze. Dzieje się tak, ponieważ komórki macierzyste stymulują układ krążenia, przez co skóra staje się bardziej odżywiona. Następuje odbudowa rusztowania tkanki skórnej i jej regeneracja, ustępuje również zanik tkanki podskórnej. W efekcie pacjent wizualnie staje się młodszy o ok. 10 lat.

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych dostępne są zabiegi na bazie komórek macierzystych. Jednym z takich zabiegów jest mezoterapia z komórkami macierzystymi zwana również mezoterapią łagodząco-regeneracyjną. W swoim składzie zawiera ona przede wszystkim NHAC Biocervin MIC-1, witaminy z grupy B i alantoine. Alantoina to związek, który znajduje się w korzeniach roślin, które żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. W kosmetyce używana jest alantoina pochodzenia syntetycznego. Związek ten poprawia elastyczność skóry, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Jest również wykorzystywana w leczeniu trądziku.   NHAC Biocervin MIC-1 to składnik, który powstał dzięki odkryciu komórek macierzystych w porożu jelenia. Pobudza on komórki do regeneracji, co z kolei wpływa pozytywnie na stan skóry. W skład preparatu wchodzą składniki, które zapewniają regeneracje na poziomie komórkowym.  Po zabiegu skóra jest rozświetlona, ujędrniona i wygładzona. Zwiększa się również redukcja zmarszczek.

W związku z dużym potencjałem do różnicowania komórek macierzystych pochodzących z mieszków włosowych naukowcy wiążą duże nadzieje na wykorzystanie ich w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Poza tym mogą one ulegać różnicowaniu w kierunku komórek wykazujących obecność markerów, które są charakterystyczne dla nabłonka występującego w drogach moczowych, co pozwala na wykorzystanie ich do regeneracji pęcherza moczowego. Istnieją spekulacje, że komórki macierzyste mieszków włosowych mogą znaleźć zastosowanie w odnowie tkanek budujących oko. Możliwe jest też wykorzystanie komórek macierzystych mieszków włosowych w terapii łysienia poprzez odtworzenie utraconych mieszków włosowych. Dzięki głębszemu poznaniu tych komórek  być może uda się zapobiec siwieniu włosów. Istnieje możliwość leczenia chorób związanych z łysieniem takich jak dysplazja ektodermalna, włosy paciorkowate czy też zespół Nethertona.
Temat komórek macierzystych nie został do końca wyczerpany. Naukowcy wiążą z nimi ogromne nadzieje jeżeli chodzi o medycynę regeneracyjną czy też walkę z procesami starzenia się organizmów. Być może komórki macierzyste okażą się jedyną drogą do wydłużenia ludzkiego życia.

Paula Puto

Finalistka V Mistrzostw Polski wizażystów Absolwentka Międzynarodwej Szkoły Wizażu i Charakteryzacji FAM Kraków, Kursu Makijażu Ślubnego w Szkole FaceArt w Krakowie, Kursu Magick of Make-up u Daniela Sobieśniewskiego oraz Kusu makijażu Fashion  David Molina Jej prace publikowane były w międzynarodowym magazynie fotograficznym capricemag.