Kinesiotaping

Coraz częściej można zauważyć ludzi poobklejanych w dziwny sposób kolorowami plastrami. To nic innego, jak coraz bardziej popularny kinesiotaping. Moda ta pojawiła się najpierw w wyczynowym sporcie. Właśnie sportowcy występując na różnego rodzaju zawodach czy rozgrywkach dali się zauważyc w nieco intrygujących plastrach.

Obecnie kinesiotaping uznawany jest za innwoacyjną metodę leczenia nie tylko mięśni, ale i stawów, tak kręgosłupa, jak i kończyn. Jego główne działanie sprowadza się do łagodzenia bólu .Wpływa korzystnie na przepływ chłonki powodując swego rodzaju drenaż limfatyczny. Dzieje się tak między innymi dlatego ,iż niejako unosi skórę.

Kinesiotaping polega na oklejaniu określonych fragmentów ciała specjalnymi plastrami. Metoda została opracowana w latach osiemdziesiątych przez japońskiego lekarza.

 

Plastry

Kinesio Tex Gold, bo taką nosi nazwę wynalazek, to między innymi:

– bardzo duża elastyczność przez co nie ogranicza ruchów

– rozciągliwość, ale tylko na dlugość

– cienkość i lekkość niczym skóra człowieka

– wysoka odporność na działanie wody

– „oddychająca” struktura, dzięki której możliwy jest przepływ powietrza

– brak inwazyjności

– brak lateksu

 

Na co pomagają:

– zapalenie stożka rotatorów

– łokieć golfisty, tenisisty

– bóle mięśni i ścięgien

– blizny i zwłóknienia

– zapalenie ścięgna Achillesa

– bóle kręgosłupa

– bóle kolan i większych stawów

– stany po zwichnięciach i złamaniach

 

Jak to działa:

Wpływ na mięśnie:

– rozluźnienie napiętych i przeciążonych pracą mięśni

– taiping na przebiegu brzuśca z uwzględnieniem przyczepów: poczatkowego i końcowego

– wzmocnienie zbyt słabych mięśni – plastrujemy na mięsień w pozycji maksymalnego rozluźnienia

Wpływ na ból:

– łagodzi dolegliwości bólowe, których źródłem mogą być uszkodzone lub zbyt napięte mięśnie

– zmniejsza dolegliwości bólowe stawów

Wpływa na odżywienie mięśni i stawów:

Plastry stwarzają dobre warunki do przepływu krwi przez mięśnie oraz jej dopływ do chrząstki stawowej. Poprawia się trofika tkanek, zatem mięśnie mają lepsze warunki do pracy ,gdyż są lepiej zaopatrywane w niezbędne składniki takie jak tlen. Dzięki temu, iż „zatejpowana” skóra niejako odciąża obszary, gdzie krąży chłonka, stwarza sie dobre warunki do drenażu limfatycznego. Lepiej ukrwione stawy to lepsza ich ruchomość.

Opinie:

Jak dotąd skuteczność tej metody nie jest w pełni potwierdzona. Cieszy się ona dużą popularnością, aczkolwiek ma też wielu sceptyków. Jednak w rękach dobrego terapeuty, może okazać się bardzo przydatnym narzędziem do wspomagania innych uznanych metod fizjoterapeutycznych.

Rita Mazurek

Rita Mazurek – licencjonowany fizjoterapeuta, absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia Miłośniczka zdrowego stylu życia Sama o sobie mówi, że ma tysiąc pomysłów na minutę i nawet niektóre udaje się jej zrealizować.

Tagi

Kinesiotaping