Czym jest trening cardio?

Trening cardio funkcjonuje pod nazwą treningu aerobowego. Często nazwy te stosuje się wymiennie. Trening ten jest uważany za jeden z najskuteczniejszych w walce z nadprogramowymi kilogramami. Ma bardzo korzystny wpływ na wydolność organizmu poprawiając parametry krążeniowo-oddechowe. Wzmacnia organizm podnosząc jego wytrzymałość. Nie bez znaczenia jest komponenta psychologiczna. Taki trening to doskonała forma walki ze stresem.

Kluczem do tego rodzaju treningu jest nasze tętno. Wiadomo, iż prawidłowa wartość u dorosłego zdrowego człowieka to przeciętnie 60 uderzeń na minutę. Nie jest tajemnicą, że sportowcy mają tętno spoczynkowe znacznie niższe, np. 40. Trening cardio polega na takim doborze rodzaju oraz intensywności i czasu trwania wysiłku, aby nie przekroczyć pewnych wartości tętna.
Powinniśmy zatem ćwiczyć z  umiarkowaną  intensywnością.

Ważna jest kontrola tętna. Nie powinno ono przekroczyć 60-75% wartości tętna maksymalnego. Do obliczenia naszego maksymalnego tętna można posłużyć się znanym wzorem: różnica liczby 220 oraz naszego wieku.

Ćwiczenia aerobowe są bardzo skuteczne w spalaniu tkanki tłuszczowej. Ważna jest jednak systematyczność. Powinniśmy ćwiczyć kilka razy (3-4) w tygodniu. Bardzo istotny jest też czas trwania treningu. Nie powinien być krótszy niż około 45 minut. Przez pierwsze około 20 minut nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego czerpie energię ze spalania głównie węglowodanów. Zatem, aby sięgnąć do rezerw tłuszczowych w postaci naszych ”boczków” musimy zadać naszemu organizmowi dłuższy wysiłek.

Do najczęściej polecanych metod treningu aerobowego zaliczamy np. jazdę na rowerze, rolkach, nartorolkach czy nawet nordic walking. Bieganie też jest jak najbardziej dobre, ale dłużej niż 20 minut. Generalnie tym lepiej, im więcej mięśni angażujemy do wysiłku.

Rita Mazurek

Rita Mazurek – licencjonowany fizjoterapeuta, absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia Miłośniczka zdrowego stylu życia Sama o sobie mówi, że ma tysiąc pomysłów na minutę i nawet niektóre udaje się jej zrealizować.